/
 • Record/Vinyl + Digital Album

  12" Vinyl Version of our first album as a duo. Titled simply Darren Eve & Nikos Mistakidis, this is our collection of songs since our inception in 2014, cooked up together and lovingly stirred, pressed and sent out to you.
  Piper Records CZ www.piperrecords.cz

  Čau , Ahoj, Čest, Skol, Hi, Hello, Petru zdar, Dobrý den,

  po " smrtelném " roce 2014, kdy už se zdálo, že na konci tunelu žádné světlo nebude se z nenadála (che) objevil záblesk. A tak mohu dnes zodpovědně prohlásit, že pod katalogovým číslem PiR 024 vychází album šumperského angličana jménem Darren Eve, kterého za bicíma podpořil Nikos Mistakidis.

  Deska s prostým názvem Darren Eve & Nikos Mistakidis již vyšla v malém nákladu na CD a nyní v druhé půli října vychází na černý vinyl v limitované edici 150 ks.Poslechněte si folkrockový projekt s prvky soulu a bůhví čeho ještě na :

  darreneve.bandcamp.com

  I když jsou to smělá přirovnání, tak nemohu nezmínit třeba Becka nebo Sufjana Stevense. Nejde však ani tak o podobnost hudební, ale spíše je to dáno hudební pestrosti. Deska bude od listopadu k mání v kamenných obchodech www.polipet.cz nebo vinylrecords.cz/web/ ...

  Můžete nás také kontaktovat na info.piperrecords.cz a rozhodně přijďte na tento mejdan: www.facebook.com/events/102578430092681/

  Vlad

  Includes unlimited streaming of darren eve & nikos mistakidis via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ... more
  ships out within 3 days
  edition of 150 

    €11 EUR or more 

   

 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

    name your price

   

lyrics

8. Gone Too Soon

You were throwing stones
Causing ripples wide
You were searing tones
Burned up from inside

Have you gone home?

You were gone too soon
Straight to the sun stars and the moon

You found your way
You found your own place
Didn't make it easy
Or depend on praise

Have you gone home?

You were gone too soon
Straight to the sun stars and the moon

I was pulled in by your voice
I was conquered by heart
I was pulled in by your voice
I was broken by your heart

You were gone too soon
Straight to the sun stars and the moon

credits

from darren eve & nikos mistakidis, released October 23, 2015

tags

license

all rights reserved

about

darren eve Sumperk, Czech Republic

In late 2014, Darren Eve (UK/CZ - vocals, guitars, electronics) and NIkos Mistakidis (GR/CZ - drums, samples) teamed up to create a live duo whose sound truly belies its count of members. Described by Full Moon magazine as blue eyed soul with a love of rock, folk and dub with the musical intrigue of Beck and Sufjan Stevens. ... more

contact / help

Contact darren eve

Streaming and
Download help

Redeem code